Výsledky 1 až 3 z 3

Téma: Povinná aktivácia elektronických schránok právnických osôb

Povinná aktivácia elektronických schránok právnických osôb

Už je to skoro tu. Ale zatiaľ môžete byť v pohode. Až do 1.1.2017.

Od 1.8.2016 totiž začne proces aktivácie elektronických schránok. Po 1.8.2016 budú aktivované tie schránky, ku ktorým sa vykoná prvotný prístup. Celé to má trvať do 1.1.2017, kedy budú všetky schránky aktivované bez ohľadu na to, či k ním štatutári subjektov už pred tým pristúpili alebo nie.

Zo začiatku mi to úplne nedávalo zmysel a hlavne som netušil ako začať, čo k tomu budem potrebovať a kde to vybavím. Nakoniec sa však ukázalo, že okrem vybavenia nového občianskeho preukazu to je celkom jednoduchá a hlavne rýchla záležitosť.

Čo budete potrebovať?

Občiansky preukaz s elektronickým čipom
    Ak zatiaľ nový OP nevlastníte, bude musieť požiadať o jeho vydanie. Zástupy čakajúcich ľudí v klientských centrách v letných mesiacoch sú však extrémne dlhé (každý si vybavovanie dokladov necháva na poslednú chvíľu), preto odporúčam počkať kým opadne letné cestovné šialenstvo. Ak nekončí platnosť vášho súčasného OP v dohľadnej dobe, zaplatíte za to pravdepodobne 4.50 Eur (neviem isto, mne zhodou okolnosti vypršala už pred dvomi mesiacmi... ale pssst). Nový OP by mal byť pripravený na vydzvihnutie do 30 dní od podania kompletnej žiadosti.

Kontaktná čítačka čipových kariet
    Na moje prekvapenie som čítačku bez okolkovania dostal na požiadanie hneď pri preberaní nového OP, a pozor, zadarmo!
    K úplnej funkčnosti je však okrem HW a SW vybavenia potrebné ešte nastaviť BOK kód a ďalšie dva menej známe kódy. Všetko však vybavíte na počkanie.

ZEP PIN, ZEP PUK a BOK kód
    Tieto kódy vám budú nastavené na mieste. Zaujímavosťou je, že kódy si volíte sami (každý z nich môže obsahovať len číslice 0-9, pričom každý kód má fixnú dĺžku - 6 cifier pre ZEP PIN a BOK, 8 pre ZEP PUK), čo osobne považujem za určité bezpečnostné riziko. Viem si predstaviť, že väčšina ľudí tam bez uváženia naklepe časť rodného čísla pred lomítkom. No to asi nebude najlepší nápad (niečo ako PIN fixkou priamo na platobnej karte).

Ovládače k čítačke
    Ovládače sú dostupné priamo na stránkach https://www.slovensko.sk/sk/na-stiahnutie
    Potešil ovládač pre Mac OSX, ktorý bez jediného problému zafungoval na ElCap. 10.11.5 a prekvapil ovládač na Ubuntu/Debian. Ak to tak hladko funguje aj na týchto platformách, tak klobúk dole.

Ak máte vyššie uvedené, ste pripravený na vaše prvé prihlásenie. Pri prístupe budete vyzvaný na vloženie karty do čitačky a zadanie BOK kódu. Po zadaní správneho BOK kódu budete prihlásení.

Možno to nieje úplne jednoduché a priamočiare, ale zabralo mi to dokopy asi pol hodinu času (ak nepočítam cestu).

//edit 27.7.
    podrobny a priamociary uzivatelsky navod napisal aj Stefan Polgari http://www.polgari.sk/navod-prihlase...a-notifikacie/

a co mi hrozi ak to po 1.1.2017 nebudem mat? inac strasna kravina.

Domainer
    Členom od
    May 2015
    Lokalita
    SK
    Citovať Odoslané užívateľom Maverick Zobraziť príspevok
    a co mi hrozi ak to po 1.1.2017 nebudem mat? inac strasna kravina.
    Zrejme ti nič nehrozí ak to nebudeš mať. Hrozí ti až vtedy, ak nebudeš komunikovať s úradmi, ktoré ti tam budú posielať poštu.
    Je to rovnaký prípad akoby si prebral doporučenú zásielku do vlastných rúk a bez prečítania ju vyhodil do koša. Úrad bude mať vykázané doručenie a môže podľa toho konať, bez ohľadu na to, či si si poštu prečítal alebo nie.
    Rovnaký prípad nastane, ak si nevybavíš prístup na portál Slovensko.sk. Štát ti tam aktivuje schránku zo zákona, kde ti bude od úradov chodiť pošta a je len na tebe, či si schránku budeš kontrolovať alebo nie. Pošta zaslaná do tvojej schránky na Slovensko.sk sa považuje za doručenú, nedajú sa tam robiť obštrukcie nepreberaním zásielok ako v súčasnosti (čo je v niektorých prípadoch na škodu )

Oprávnenia k prispievaniu