Momentalne prekonavam sklamanie z pristupu ludi k praci , takze si po dlhej dobe zas trochu povzdychnem.

Uprimne, nie je to zas tak aktualne. Problem som uz nastastie vyriesil, stalo ma to vsak viac ako dva tyzdne cakania. Nakoniec som sa nedockal ani odpovede a tak som musel absolvovat cely proces zhanania noveho cloveka znova. Celkovo sa tak praca projektovana na cca tyzden natiahla na 4 tyzdne. Nic moc... A to sme este len pri grafickom navrhu.

Ale pekne od zaciatku.
Hladal som nejakeho kvalitneho dizajnera, ktory by dokazal navrhnut 3 stranky webu. Rozsahovo nic strasne, ale islo mi predovsetkym o funkcnost a pouzitelnost, takze som hladal niekoho, kto uvazuje skor konzervativne, ma uz nieco za sebou a vie co na webe funguje. Nasiel som asi 2-3 potencialnych kandidatov. Cenovo to bolo velmi rozne a nakoniec sa mi ozval chalan, ktory sa mi pozdaval uplne najviac, a pytal si za svoju pracu podla mna velmi malo. Chcel som s nim skusit spolupracovat, pretoze som si vravel, ze za tie peniaze to stoji, aj ked by to nevyslo. Dohodli sme sa na podmienkach, so vsetkym suhlasil, nazdielal som wireframy, fotografie, polozky pre menu a nejake texty na DropBox a spolupraca mohla zacat. Do 24 hodin mi odovzdal first concept, ktory bol z mojho pohladu na prvy koncept velmi vydareny a tak som si bol isty, ze toto nemoze dopadnut inak nez super. Prediskutoval som nastrel s dalsimi zucastnenymi a odoslal som pripomienky. Slubil ze zapracuje do dalsieho dna. Potom sa vsak zacalo to, co asi kazdy, kto si skusil spolupracu s freelancermi zazil. Dnes som netihal, zajtra vam to poslem. Na dalsi den sa pre istotu neozval vobec. Potom este par vyhovoriek az sa odmlcal nadobro. Nebol som sklamany z toho, ze som stratil cas. Velmi mi vadilo, ze som stratil ten potencial, ktory som v nom videl (ci uz v ramci projektu alebo dalsich projektov v buducnosti). Tak som mu este chvilu vypisoval, ponukal mu za dokoncenie viac penazi a pod. no do dnesneho dna sa neozval. Takze moja smola. Ja som si musel najst noveho dizajnera, vysvetlit zadanie znovu a celkovo stravit vela casu niecim, co som uz raz urobil.

Co som sa naucil? Experimentovat s mladymi nadejnymi freelancermi sa oplati v pripade, ze si to mozete dovolit. Ak na to mate cas a chut, moze sa stat ze najdete jednorozca - kvalitneho dizajnera, ktory bude ochotny pracovat za zlomok z toho co beru jeho skusenejsi kolegovia.
Ak vsak potrebujete plnit biznisove ciele na ktorych je zavisla vasa firma, tento postup sa nemusi vyplatit. A vacsinou sa ani nevyplati.

Aby som zodpovedal svoju otazku z nadpisu - kvalitny a spolahlivy freelancer je na nezaplatenie. Pokial viete, ze sa mozete na cloveka spolahnut, ze doda vystupy v dohodnutom termine, v ocakavanej kvalite a to vsetko sprevadza vyborna komunikacia s dennymi reportami, tak si ho skutocne mozete dovolit zaplatit zlatom. Hlavne neurobte chybu, a neplatte takymto ludom malo. Lebo urcite sa najde niekto, kto bude vediet takeho cloveka ocenit a vy sa ocitnete zas na zacitku.

Tolko moj stvrtkovy vylev.