Výsledky 1 až 5 z 5

Téma: Aku ma affil buducnost?

Aku ma affil buducnost?

Tato otazka ma nenapada nahodou. Rozrobili sme vacsi nez maly projekt, no nic co by stalo za zvysenu pozornost. A ako to uz byva, nad mnohymi aspektmi som sa zacal zamyslat az po tom, co som do toho vletel hlavou napred a zainvestoval nejaky ten peniaz. Upozornenie: toto je pohlad cloveka, ktory ma s affilom velmi malo skusenosti, chce to skusit a toto su jeho myslienky a nazory na zaklade toho, ako zatial vnima toto prostredie.

Affil sa zda byt napohlad ten super win-win model. Problem je, ze tento retazec tvori viac clankov a jednotlive clanky v nom nie su rovnocenne. Do vztahu vstupuje obchodnik, publisher a eventualne siet, ktora prvych dvoch spaja a dotvara win-win-win model, kde kazdy vyhrava. Sily v tomto vztahu su vsak rozlozene dost nevyrovnane a uplne najhorsie je, ze ti, ktorych ulohou je urobit tu robotu, su paradoxne najslabsim clankom retaze.

Vztah obchodnik - publisher
    Nezivim siet, jednam v podstate napriamo, super. Neprijemne vsak je, ked narazim na problem a zistim ze stojim ja, maly publisher proti niekomu, s kym jednam z uplne inej pozicie nez by som chcel. Ak sa rozhodne nevyplatit ma, tak ma nevyplati, ak vedome ohyba statistiky, tak mozem mat nanajvys pochybnosti, a ked sa rozhodne program odpiskat lebo sa preratal a nevychadza mu to, neurobim s tym nic.

Vztah siet - publisher
    Super je, ze uz nie som sam. Ked mam problem, je tu niekto, kto mi eventualne dokaze pomoct (vacsinou skor nie). Platobna moralka byva zvacsa tiez podstatne lepsia, pretoze vztahy su upravene vopred - nie je to prvy obchodnik s ktorym siet spolupracuje, snazia sa tomu urcite predchadzat. Prichadza akoby doveryhodny medziclanok, ktory vztah obchodnik - publisher upravuje a koriguje tak, aby mohol zdravo fungovat. Problem je, ze niektore problemy ktore boli medzi obchodnikom a publisherom prepadavaju teraz o level nizsie, do vztahu siet - publisher.
    Najdolezitejsia je pre mna transparentnost a spolahlivost. Na kolko sa mozem spolahnut, ze statistiky a tracking funguju 100% spravne, ze kazdy predaj je zapocitany, ze ked som off a prave nesledujem co sa deje, tak siet s trackingom nie je off tiez... Druha vec suvisiaca s transparentnostou je vytazovanie znalosti z dat, ktore siet dlhodobo loguje a maju tak k dispozicii nie len bezrozmerne cisla, ale aj kontext. Casto mozno vedia viac nez ja a hlavne, prakticky vsetko co sa vyplaca mne sa este viac vyplati robit im. Ako mozem vediet, ze ten web, ktory vcera vznikol a funguje na podozrivo podobnej baze ako ten moj, nie je dielom niekoho, kto sleduje moje data a zapacilo sa mu ako ta kampan u mna funguje? Paranoja, ze? Tymto nechcem narazat na nikoho konkretneho (akoze dognet), ale evidentne niesom prvy, kto si tuto otazku polozil. A plati to podla mna plosne.

Vztah obchodnik - siet
    Tento vztah z vlastnej skusenosti nepoznam, takze mozem len odhadovat. Predpokladam, ze hlavna vyhoda pre obchodnika je v jednoduchosti vytvorenia, nastavenia a spustenia celeho programu, kde realne obchodnik nasadi tracking a hotovo. Zbytok prace robi siet. Ako sa pozera obchodnik na transparentnost vztahu medzi nim a sietou netusim.
    Problem trochu je, ze vacsina sieti laka novych obchodnikov na to, ze v tomto modeli nemozu nic stratit, pretoze platia len proviziu za uskutocneny predaj a len v takej vyske v akej su ochotni. To je sice samozrejme pravda, ale velakrat sa to premietne do reality nezaujimavou proviziou, co moze byt podla mna na skodu aj samotnemu obchodnikovi, pretoze nezaujimava provizia ~ nezaujimava kampan.

Preco affil neprezije?
    Ak by bola otazka polozena takto, povedal by som ze preto, lebo v tomto prostredi funguje akasi obmedzena transparentnost, nech uz sa bavime o priamych programoch alebo via siet. To pravdepodobne odradi potencialne velkych hracov od toho, aby naslapli do affilu poriadne, pretoze rozbehnut masinu stoji mnozstvo sil, a ked to uz slape, tak predpokladam ze kazdy chce generovat vysledky stabilne a nie narazovo, podla toho aka kampan prave vznikla ci zanikla.

Preco affil prezije?
    Vyhody su jasne. Proviziu plati obchodnik len za uskutocneny predaj, takze moze akvizovat novych zakaznikov teoreticky uplne zadarmo. Ci to bude stacit na to aby ho niekto propagoval je vec druha.
    Z pohladu publishera je vyhoda zaujimavejsich zarobkov nez pri inych monetizacnych modeloch (pri sprostredkovani drahsich produktov, resp. pokial ma k dispozicii vysoko konverzny traffic), casto je vsak potrebne upravit koncept webu na to, aby to (dobre) fungovalo. Najvacsie plus je ale urcite to, ze pri rozumnom nastaveni vsetci vyhraju.

A co som tym chcel povedat? Uz ani neviem. Minule som si tak slapal na ziletke na juhozapad od Prahy ze si trochu precistim hlavu, no a miesto toho som rozmyslal nad tym, ako zabezpecit data o vykonnosti mojho webu. A neprisiel som na nic. Laborovali sme s HTTP hlavickami, aby sme vedeli skryvat ozajstneho referera za nejaku maskovaciu domenu, na ktorej by bezal napriklad xml katalog vsetkych produktov, ktore na ozajstnom webe propagujeme, ale zatial nikto neprisiel na nic naozaj napadite a elegantne.

Tolko moj vylev popri stvrtkovom rane. Cas na pesnicku.
    aftermarket.sk

Lightbulb

No, ja som chcel len k tomu "kopceniu" napadov
    1) V sieti sa nikdy nestalo, ze by sme niekomu daval citlive data alebo "co ma robit". Ano, dali sme von raz jednu prezentaciu, kde boli ukazky publisherov a aj to "zamazane". Ano, nemali sme to robit, ospravedlnili sme sa a aktualne ak niekto chce, podpisujeme NDA o mlcanlivosti. S tym problem nemame. Uz sa to nikdy ani naznakom nebude opakovat a bez vyslovneho povolenia nepoviem ani to, kolko je hodin
    2)Ze by sme si mi urobili nieco podla publisherov. Pripravujeme aktualne CMSko na XML projekty, ale to je hard-work a nie kopcenie Tak isto dame CMSko k dispozicii aj publisherom. Ale aby siet cerpala od publisherov a potom ich kopcila, to nema zmysel siet by to pochovalo.
    3) Jedna vec je vidiet, ze nieco funguje, ale druha je ako to funguje. Nikto, ani siet, nevidi, odkial beries traffic, co je klucova vec. Naklikat si a dopatrat sa k webu, ktory zrejme ide dobre nie je problem a vie to spravit kazdy. Aj Google a Facebook dobre funguju
    4) Tak isto ak ma niekto dobry projekt, co funguje, neda sa len tak skopcit. Casto krat je to technicky narocne a hlavne financne.

A este vztah Inzerent > Siet > Publisher
    1) Mas pravdu, siet ochranuje obe strany. Aj inzerentov aj publisherov.
    2) Ako publisher nemusis riesit zmluvy, to riesi siet
    3) Sam, kym nemas extra silu, by si sa k inzerentom nedostal
    4) Siet garantuje transparentnost - ak by bolo nieco "zle" tak sa to ihned riesi
    5) Samostatny program si moze de facto robit co chce. Siet sa snazi aspon korigovat smer. A uprimne, u nas nespustame kampane, ktore su poddimenzovane, skor naopak. To mozes vidiet aj na pricingu. Je to na hranici marze.
    6) Nevidel by som to tak cierno-bielo, ze si to odmaka len publisher. To je pravda, ale zober si to tak, ze inzerent musi riesit aj ine zdroje trafficu, ktory affil potiahne. Budovat brand, riest retargeting, ppc a podobne. Ak si myslis, ze to cele odmakas a eshop sa len vezie, skus si spravit vlastny dropship eshop napriklad cez affilo.cz a uvidis Atribucny mdoel je svina a affil nie je jedina vec, co rozhoduje o nakupe.

A maskovat URL, aby siet nevidela, odkial ide traffic? To je na BAN Musime chranit teba aj inzerenta. Inezrent ma pravo vediet, odkial ide traffic a ci je vsetko s kostolnym poriadkom. Som rad, ze sa na to pozeras idealisticky, ale ver mi, treba chranit aj inezrenta, lebo existuju vseliaki ludia

Affilu zdar!
    Števo, vedúci dognet.sk

1. Ja netvrdim ze sa u vas nieco take stalo. To ani nahodou. Na prezentacii som sa zucastnil osobne, nemam pocit ze by to bol taky pruser a netahal by som to sem. Nenarazam totiz na taketo public zdielanie dat.
    2. Netvrdim ani, ze konkretne ty/vy robite nieco podla publisherov. Skus sa na to pozriet z druhej strany. Predstav si ze si publisher v inej sieti, nic viac. Nemas taky pocit, ze z tych dat sa da naucit naozaj vela? Ja nehovorim konkretne o svojich datach. Ziadne nemam. Ale urcite mate velkych publisherov, ktori generuju mnozstvo dat, z ktorych sa da tych znalosti vela vytazit.
    3. Ok, beriem. Ja popisujem jeden extrem, ty druhy. V realnom svete ale dokazes z viacerych zdrojov poskladat data, ktore ti povedia (radovo) kolko trafficu, ake zdroje, eventualne na tak malom trhu ako u nas casto napr. vdaka adwords zistis aj kolko cca dotycny plati za preklik. Staci si dat dohromady 2+2.
    4. Nic ako technicka narocnost podla mna neexistuje. To je mozno bariera pre tych, pre ktorych predstavuje technicky strop instalacia wordpressu alebo instalacia nejakeho pluginu. Pokial sa teda nebavime o nejakom affile vo virtualnej realite alebo tak . Casova narocnost sa da jednoducho obist, ak vies ci to bude vychadzat alebo nie (takze zas rozhoduje ten insight). Ak je projekt narocnejsi, naberiem miesto troch ludi piatich, a zvladne sa to za rovnaky cas. Vzdy je to len o peniazoch.
    --
    6. Ja to nevidim ciernobielo. Pisem o affile, tak zohladnujem len affil. Mna ako publishera predsa nezaujimaju ine zdroje trafficu. Cela obchodna strategia je len a len vec inzerenta. Ak vsak pride na affil, tak to uz je podla mna o spolupraci. Ja teda privediem navstevnika (predspracovaneho zakaznika). Moj vykon v tomto ohlade je 1:1 korelovany so zarobkom a to celkom automaticky. Ak sa vsak inzerent zachova nekorektne, neexistuje mechanizmus vdaka ktoremu by to mohol inzerent pocitit. Urcita cast inzerentov podla mna vnima affil ako kanal ktory musia mat, lebo je zazracny, akvizicia noveho zakaznika tam nic nestoji. Ak sa podiel tohto kanalu zvysi, chcu mat z toho viac nez len novych zakaznikov zadarmo alebo za lacno, tak si zmenia pravidla za behu a ide sa dalej. Velmi nerad by som zobecnoval, ale urcite by si vedel aj sam niekolko pripadov vymenovat.

Idealisticky asi nie, to by som to videl trosku inak
    Inzerenta urcite chranit treba, ale pokial je odmenovanie zalozene na percentualnej provizii z predaja, tak inzerent na tom ziadne prostriedky vo vysledku "neprojede" aj keby co. Ja vsak mozem prist teoreticky o vela. Logicky by sa affil nemal opierat o jedinu kampan. Lenze to je pohlad triezvo uvazujuceho cloveka, ktory s problemami pocita. Co by vsak bolo, ak by sa oportunisti nemuseli bat tvorit veci na jedinu vynimocnu kampan? Podla mna by sme videli velmi zaujimave vysledky

Ja osobne som dost zly clovek, ale neodsudzujem sa.
    aftermarket.sk

Dal len k poslednemu bodu, lebo odpoved na ostatne by bola tak na jeden ebook za 39€

Moze prist o vela. Ak ma viacero platenych kanalov, ktore pri konverznej ceste pridu do cesty, tak su to naklady navyse. Napriklad sa casto retargeting plati percentulane. Alebo PPC, alebo sa pripletie do cesty dalsia siet. Cize moze na tom aj realne prerobit.

Ano, mozes si povedat, ze tych par centov za klik z heureky pri telke za 500€ nehra rolu, to ale nie je pravda. Treba zohladnit nie len kliky, co konvertuju ale aj tie co nekonvertuju. Plati sa za vsetky kliky a za vsetky kliky to je naklad.

PS: zli ludia o sebe nevedia, ze su zli

Mixovanie kanalov beriem, ale to sa da pomerne dobre osetrit meranim a statistikou. Hlavne ale treba rozumne testovat a nie pompezne nastartovat kampan naostro a potom menit pravidla - lebo to nevychadza.
    Pri tom mixovani vsak v konecnom dosledku nie je problem v tom, ze za zakaznika platis dvakrat. To je len urcite % pripadov. Vacsi problem je podla mna v tom, ze nevies rozhodnut ktoremu kanalu konverziu pripisat. To ze to nevychadza nemusi znamenat ze to naozaj nevychadza, len to mozno nie je dobre spocitane...

Takze, ak je inzerent v dvoch sietach a tie nezavisle na sebe privedu toho isteho zakaznika na produkt, tak sa provizia vyplati v oboch sietach? Preco?
    aftermarket.sk

Oprávnenia k prispievaniu