Výsledky 1 až 3 z 3

Téma: EU domény

Domainer
    Členom od
    May 2015
    Lokalita
    SK

EU domény

Čo hovoríte EU domény a investíciu do nich?
    Máte nejaké zaujímavé názvy?

Eu domen mam 0. Tolko moj nazor na ne

TL;DR:
    Pokial sa nechcete uspokojit s druhou (alebo tretou, stvrtou, ...) volbou, .eu nema vyznam.

Vylev:
    Domena .eu je z mojho pohladu planB pre cechov a slovakov (inde to nesledujem, ale predpokladam ze to bude v statoch v ramci eu podobne). To znamena, ze ak nieje volna akceptovatelna .sk, ideme skusit .eu. To je jediny dovod akej takej adaptacie u nas a v cechach (resp. v eu). Realny prinos tam nevidim. A aj preto vela ludi nahliada na .eu pomedzi prsty, lebo je to planB, nieco ako .net vs. .com v globalnom meritku, alebo .com vs. .us v USA. Lokalne, a to plati +- pre vsetky ccTLD, je najsilnejsia gravitacna energia ccTLD domen prave na uzemi toho daneho statu. Opacne potom, v kazdom state je najsilnejsia prave ich vlastna domena.

Samozrejme, existuje mnozstvo vynimiek, ktore vsak len potvrdzuju toto pravidlo. Vacsinou totiz ide o domeny, ktore ziskali znacny presah za hranice ich lokalneho vyznamu a stali sa pseudo gTLD kvoli objavenemu medzinarodnemu vyznamu (ako .tv, .io, .cc a pod.) a ich prirodzenej adaptacii. Stale vsak plati jedno; nebudem si na slovensku registrovat .at alebo .hu, ked mierim na slovensky trh a slovenske publikum. Na to je najlepsia mozna volba .sk. Ak by som chcel ist o level vyssie a posobit medzinarodne, tak rovnako nevidim dovod volit .eu. Jednoznacne mi dava zmysel .com, ktora je pripravena prezentovat web na globalnej urovni a neobmedzovat sa na nejaku podmnozinu sveta (eu) s domenou, ktora ma biednu adaptaciu a existuje len aby bola.

Na zaver by som dodal, ze ziadna TLD nie je sama o sebe v mojich ociach pridanou hodnotou. Existuje len prirodzena, logicka volba TLD a potom planB, planC a vyslovene nepochopitelne volby. Volba domeny je podla mna tak trochu sucastou UX. Bud to k webu, biznisu, zameru a cielom sadne, sadne menej, alebo vobec. A uzivatelia to citia. Ak sa chce niekto domenou odlisit, dava to zmysel. Ide o to, ze niekto sa nad tym zamyslel a rozhodol sa tak zamerne. Ak sa vsak niekto rozhodne ist na globalny trh s .eu, nejde do toho na plny plyn a skor ci neskor na to sam pride.
    aftermarket.sk

Domainer
    Členom od
    May 2015
    Lokalita
    SK
    Ja som to pri projektoch na EU doménach vyriešil tak, že vlastním aj národnú doménu, ktorú som presmeroval na EU variantu. Čím je web známejší, tým viac ľudí mi na neho chodí aj cez tieto národné domény.
    Skôr ma ale zaujímalo ako je vnímaná eu doména v rámci investičnej príležitosti, pretože stále sú tam voľné niektoré zaujímavé názvy. Ale cena takýchto názvov bude zrejme niekde úplne inde (oveľa nižšie), než napr. pri SK alebo CZ.

Oprávnenia k prispievaniu